Početna strana > Hronika > Usvojen budžet Srbije za 2010. godinu
Hronika

Usvojen budžet Srbije za 2010. godinu

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 21. decembar 2009.

BEOGRAD – Poslanici Skupštine Srbije usvojili su danas budžet za 2010. godinu, kojim su predviđeni prihodi u iznosu od 656 milijardi dinara, rashodi 763 milijardi dinara, a deficit 107 milijardi dinara.

Za budžet u celini je glasalo 127 poslanika vladajuće većine, poslanik Koalicije Albanaca preševske doline Riza Halimi, kao i samostalni poslanici Vladan Batić i Jovan Damjanović. Za predloženi budžet, kao što su ranije najavljivali, nisu glasali poslanici Saveza vojvođanskih Mađara.

Predviđeno je da zakon stupi na snagu narednog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku”.

Predviđeni deficit od oko 107 milijardi dinara je u okviru planiranih 3,5 odsto BDP-a, uz planirane prihode od oko 655,9 milijardi dinara i rashode od oko 762,9 milijardi.

Uporednom analizom budžeta za 2010. godinu vidi se da su planirani prihodi smanjeni za 42,8 milijardi dinara, u odnosu na ovogodišnji, a rashodi su povećani za 14,6 milijardi dinara, kao i deficit za oko 57,4 milijarde dinara.

U budžetu za 2010. godinu planiran je konsolidovani deficit od četiri odsto BDP-a (3,5 odsto BDP-a na nivou republičkog budžeta), rast privrede od 1,5 odsto, nastavak podsticaja privredi i izgradnje Koridora 10 i drugih infrastrukturnih objekata, uz smanjenje javne potrošnje i zamrzavanje penzija i plata u javnom sektoru.

Predstavnici vlade, kao i većine u republičkom parlamentu, ocenili su da je budžet za 2010. godinu razvojno orijentisan i da će država nastaviti da podstiče privredu i izgradnju krupnih infrastrukturnih projekata.

U budžetu za 2010. godinu penzije i plate su zamrznute, nastaviće se sa subvencionisanim kreditima, a prioritet će biti i izgradnja Koridora 10.

Fiskalna politika će biti restriktivnija nego u ovoj godini, a budžetska konsolidacija mora biti podržana strukturnim reformama, pre svega reformom državne administracije i penzionom reformom, naveli su predlagači zakona.

Dve osnovne novine u budžetu su prikazivanje sopstvenih prihoda budžetskih korisnika u gotovo punom iznosu i bespovratne pomoći EU, kao i prikazivanje gubitka poreskih prihoda po osnovu poreskih olakšica i umanjenja poreske osnovice.

Budžetom su predviđene subvencije od oko 43 milijarde dinara, što je nešto više nego u 2009, a tu spadaju subvencije „Železnicama Srbije”, javnom preduzeću „Resavica”, poljoprivredi, društvenim preduzećima, podsticaju „grinfild” investicija, turizmu.

U budžetu su predviđene 24,3 milijarde dinara „mekih kredita” za podršku različitim projektima usmerenim prema privredi i stanovništvu kao što su programi za povećanje likvidnosti privrede, izgradnja jeftinih stanova (dve milijarde dinara), podrška „Fijatu”...

Budžet se donosi za period od jedne fiskalne godine i važi za godinu za koju je donet. Fiskalnom godinom smatra se period od 12 meseci, u razdoblju od 1. januara do 31. decembra kalendarske godine.

Posla usvajanja budžeta za 2010. godinu, poslanici Skupštine Srbije usvojili su danas i pet pratećih budžetskih zakona. Reč je o zakonima o dopuni Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, o izmenama i dopunama Zakona o finansijskoj podršci porodici s decom, o izmenama i dopunama Zakona o preuzimanju akcionarskih društava, o izmenama i dopunama Zakona o javnom dugu, kao i o izmeni Zakona o osiguranju.

Zakon o dopuni zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju predviđeno je da se iznosi penzija, novčanih nadoknada i iznos opšteg boda zadrže na dostignutom nivou, odnosno da se ne menjaju ni u 2010. godini.

Poslanici su izglasali i Zakon o izmenama i dopunama Zakona o finansijskoj podršci porodici s decom, kojim je propisan novi način utvrđivanja visine naknade zarade, imajući u vidu dosadadšnje probleme u isplati naknade prouzrokovane izigravanjem i zloupotrebama dosadašnjih odredbi zakona, a, između ostalog, propisana je obaveza poslodavca da dostavi odgovarajuće dokaze o visini osnovne zarade zaposlenog i dokaz da je isplatio naknadu zarade zaposlenom. Zakon je donet zbog potrebe smanjenja budžetskih rashoda opredeljenih za isplatu prava propisanih zakonom, a koji se pravashodno odnose na naknadu zarade za vreme porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i oduštva sa rada radi posebn nege deteta, nastalih kao posledica izigravanja i zloupotrtebe dosadašnjih odredbi zakona.

Parlamentarci su usvojili i Zakon o izmenama i dopunama Zakona o preuzimanju akcionarskih društava, kojim se uređuju uslovi i način sticanja i raspolaganja akcijama koje su u vlasništvu Srbije, a zakon će na indirektan način doprineti uspešnijoj realizaciji paketa mera za ublažavanje negativnih efekata svetske ekonomske krize koje je sačinila Vlada Srbije.

Među usvojenim zakonima je i Zakon o izmenama i dopunama Zakona o javnom dugu, kojim je regulisano da iznos neizmirenog dugoročnog zaduženja za kapitalne investicione rashode lokalne vlasti može biti veći od 50 odsto ukupno ostvarenih tekućih prihoda budžeta lokalne vlasti u slučajevima kada se radi o dugoročnom zaduživanju, čije je rok otplate najmanje pet godina. Njime se uređuje i da izuzetno, za zaduživanje od najmanje pet godina, iznos glavnice i kamate koji dospeva u svakoj godini na sva neizmirena dugoročna zaduživanja lokalne vlasti može biti veći od 15 odsto ako dve trećine tekućeg suficita u odnosu na ukupno ostvarene tekuće prihode čini udeo veći od 15 odsto.

Usvojen je i Zakon o izmeni zakona o osiguranju, koji propisuje da je organizacija za osigurnja, koja na dan stupanja na snagu ovog zakona ima dozvolu za obavljanje poslova osiguranja, dužna da do 31. decembra 2011. godine izvrši odgovarajuće promene u svom statusu i poslovanju, te da je dužna da Narodnoj banci Srbije podnese dokaze o razgraničenju životnih i neživotnih osiguranja.  

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner